Support

Basics of Quality Chocolate

2 sessions available ranging from $29.95 to $239.95

Subject: Cooking

Ages: All ages

Skill level: All difficulty levels

What is the difference between a chocolate bar you find in a supermarket and chocolate made by a fine chocolatier? If you don’t know how chocolate is made or processed or how to buy it, you can easily be fooled by marketers.

In this lesson, we will show you where chocolate comes from, how it is processed and what ingredients you should be looking for on product packaging. At the end of this lesson, you will be able to wisely choose the chocolate that is right for you.

At the end of this cooking school lesson, you will be able to:

understand where chocolate comes from
understand how cocoa beans are manufactured
understand what cocoa powder and cocoa butter are
understand the chocolate manufacturing process
understand how to read packaging labels to determine quality chocolate
identify...

see more

What is the difference between a chocolate bar you find in a supermarket and chocolate made by a fine chocolatier? If you don’t know how chocolate is made or processed or how to buy it, you can easily be fooled by marketers.

In this lesson, we will show you where chocolate comes from, how it is processed and what ingredients you should be looking for on product packaging. At the end of this lesson, you will be able to wisely choose the chocolate that is right for you.

At the end of this cooking school lesson, you will be able to:

understand where chocolate comes from
understand how cocoa beans are manufactured
understand what cocoa powder and cocoa butter are
understand the chocolate manufacturing process
understand how to read packaging labels to determine quality chocolate
identify characteristics of quality chocolate

see less

Choose from 2 available sessions:

When

This is a self paced course. The course coordinator will contact you shortly after your enrollment to help you get started.

Where

  • Online

Price: $29.95

Notes: doMore is sponsoring a 14-day free trial to Rouxbe Cooking School. For... see more

Notes:

doMore is sponsoring a 14-day free trial to Rouxbe Cooking School.
For as little as $15/month the Rouxbe Online Cooking School gives you access to more than 65 cooking lessons, including 1,000 close-up videos shot in hi-def, 200 instructional recipe videos, personalized feedback from Rouxbe chefs, and 1,000+ quiz questions.
Subscriptions are $15/month, $99/year, or $299 lifetime.

see less

Type

  • 1:1 / Private Lessons

When

This is a self paced course. The course coordinator will contact you shortly after your enrollment to help you get started.

Where

  • Online

Price: $239.95

Notes: doMore is sponsoring a 14-day free trial to Rouxbe Cooking School. For... see more

Notes:

doMore is sponsoring a 14-day free trial to Rouxbe Cooking School.
For as little as $15/month the Rouxbe Online Cooking School gives you access to more than 65 cooking lessons, including 1,000 close-up videos shot in hi-def, 200 instructional recipe videos, personalized feedback from Rouxbe chefs, and 1,000+ quiz questions.
Subscriptions are $15/month, $99/year, or $299 lifetime.

see less

Type

  • 1:1 / Private Lessons



My Other Listings

Salad Dressing & Vinaigrette Basics
Salad Dressing & Vinaigrette Basics
2 sessions available ranging from $29.95 to $239.95
How to Make Veal & Beef Stock
How to Make Veal & Beef Stock
2 sessions available ranging from $29.95 to $239.95
How to Cook Pasta
How to Cook Pasta
2 sessions available ranging from $29.95 to $239.95

see all listings »


Found In